Specjalistyczna Praktyka Lekarska Dr n. med. Paweł Mielczarek, specjalista chirurgii dziecięcej
Specjalistyczna Praktyka Lekarska Dr n. med. Paweł Mielczarek, specjalista chirurgii dziecięcej      
 
Rysunek 2.2    

Strzałka Dziecko szkolne:

Strzałka Przepuklina pępkowa: Uwypuklenie dna pępka świadczy o obecnośći przepukliny, czyli otworu w powłokach jamy brzusznej. W wypadku zauważenia przepukliny należy zasięgnąć porady lekarza. Przepuklina pępkowa stwierdzana w wieku szkolnym wymaga leczenia operacyjnego.

Strzałka Przepuklina pachwinowa: Kuliste uwypuklenie pojawiające się w pachwinie dziecka wymaga pilnej konsultacji lekarza. Jest to przepuklina pachwinowa, która powstaje w wyniku nie zamknięcia się kanału pachwinowego łączącego jamę brzuszną z okolicą pachwinową. Zawsze wymaga ona leczenia operacyjnego. Przed planowaną operacją należy zwracać pilną uwagę na stan przepukliny. Jeżeli przepuklina staje się napięta, twarda i stosując delikatny masaż nie można odprowadzić jej do brzucha, świadczy to o wystąpieniu tzw. uwięźnięcia czyli zaciśnięcia zawartości przepukliny w wąskim kanale pachwinowym. Dłużej trwające uwięźnięcie może prowadzić do zaburzeń ukrwienia pętli jelitowych znajdujących się w worku przepuklinowym, co prowadzi do poważnych komplikacji. W wypadku stwierdzenia uwięźnięcia przepukliny należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.

Strzałka Wnętrostwo czyli brak jader w worku mosznowym: Jądra powinny znajdować się w worku mosznowym już w chwili urodzenia dziecka. Tym bardziej powinny być tam obecne u dziecka w wieku szkolnym. Jeżeli w worku mosznowym nie stwierdza się obecności jąder należy zgłosić ten fakt lekarzowi pediatrze. Możliwy jest brak obu jąder lub sytuacja, gdy jedynie jedno z jąder obecne jest prawidłowo w mosznie. Nierzadko zdarza się, że u dziecka u którego stwierdzano obecność jąder w worku mosznowym w okresie niemowlęcym i przedszkolnym, w wieku szkolnym rozpoznawane jest wnętrostwo. Dzieje się tak w sytuacji gdy wzrostowi dziecka nie towarzyszy prawidłowy wzrost powrózka nasiennego na którym zawieszone jest jądro. Przyczyny niezstąpienia jąder do worka mosznowego są złożone i możliwe do ustalenia po zbadaniu dziecka i wykonaniu badań obrazowych (USG). Leczenie wnętrostwa u dziecka w wieku szkolnym powinno być podjęte zaraz po postawieniu rozpoznania ponieważ dłuższe pozostawanie jąder poza workiem mosznowym źle wpływa na ich rozwój i może być przyczyną późniejszej bezpłodności.
Dalej Więcej

Strzałka Jądra wędrujące: Prawidłowo u chłopca jądra powinny być obecne stale w worku mosznowym. Jeżeli okresowo jądra znajdują się poza moszną, a następnie samodzielnie do niej zstępują, to stan taki określany jest jako wędrowanie jąder. Wymaga on okresowej kontroli lekarskiej, gdyż w niektórych przypadkach stan ten może stopniowo przechodzić w wnętrostwo.

Strzałka Wodniak jądra: Miękki, sprężysty i niebolesny guz pojawiający się w worku mosznowym może być wodniakiem jądra. Jest to nagromadzenie płynu w osłonkach jądra. Jeżeli wodniak okresowo powiększa się, a potem zmniejsza - świadczy to, iż posiada on połączenie z jamą brzuszną. Wodniaki nie posiadające komunikacji z jamą brzuszną często ustępują samoistnie. Te zaś, które posiadają takie połączenie z reguły wymagają leczenia operacyjnego.

Strzałka Naczyniak: Czerwona plamka na skórze dziecka może być naczyniakiem. Powstaje on w wyniku nieprawidłowego rozwoju włosowatych naczyń krwionośnych skóry i najczęściej pojawia się w pierwszym miesiącu życia. Do około 6 miesiąca życia może się powiększać i w niektórych przypadkach może osiągać dość duże rozmiary. Z tego powodu obecność naczyniaka na skórze dziecka powinna skłonić do zasięgnięcia porady u lekarza. Po 6. miesiącu życia naczyniaki ulegają stopniowemu, samoistnemu zanikowi i całkowicie ustępują pomiędzy 3. i 4. rokiem życia. W sytuacji gdy naczyniak szybko powiększa się, co grozi zajęciem dużego obszaru skóry, szczególnie w miejscach istotnych kosmetycznie lub nie zanika samoistnie po 5 roku życia, mogą istnieć wskazania do do podjęcia leczenia. Najczęściej stosowaną w tych wypadkach metodą jest krioterapia. Polega ona na zamrażaniu tkanki naczyniaka przy pomocy specjalnego urządzenia co prowadzi do powstania zmian zapalnych w jej obrębie i zamykania naczyń krwionośnych. Kilkakrotny zabieg krioterapii z reguły powoduje zanik naczyniaka. Niestety w miejscu zabiegu dochodzi do powstania blizny. Jeżeli zmiana na skórze ma barwę sinoniebieską, jest wypukła i ma charakter guza, to najprawdopodobniej jest to tzw. malformacja naczyniowa czyli nieprawidłowy rozrost naczyń krwionośnych tętniczych i żylnych. Taka zmiana nie ustępuje samoistnie i wymaga leczenia chirurgicznego.

Strzałka Znamię barwnikowe: Brązowa plama na skórze, o różnym stopniu wysycenia barwnikiem i kolorze od jasnego brązu do czerni, o różnej strukturze powierzchni (może być gładka lub nierówna) oraz o różnej wielkości najprawdopodobniej jest zmamieniem barwnikowym. Jeżeli znamię jest obecne od urodzenia to określa się je jako wrodzone. Najczęściej znamiona pojawiają się już po porodzie. W zdecydowanej większości przypadków są to zmiany drobne nie wymagające leczenia. Niepokój mogą budzić znamiona o nierównym kształcie i nierównym wysyceniu barwnikiem, szybko rosnące lub zmieniające kształt i zabarwienie. Takie znamiona powinny być usunięte chirurgicznie. W okresie dziecięcym szczególny problem lecznicy stanowią duże znamiona barwnikowe wrodzone o średnicy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu cm.

Strzałka Kaszak: Elastyczny, okrągły, często żółtawo przeświecający, stopniowo powiększający się guzek skóry to najprawdopodobniej kaszak. Jest to torbiel skórna o ścianie zbudowanej z tkanek skóry i wypełniona treścią produkowaną przez naskórek i gruczoły skóry. Kaszaki stopniowo powiększają się i mogą osiągać dość duże rozmiary. Zawsze istnieje ryzyko zakażenia wypełnionego łojową zawartością kaszaka, co prowadzi do powstania ropnia. Kaszaki powinny być usuwane chirurgicznie.

Strzałka Moczenie nocne: Moczenie nocne nie jest chorobą, ale objawem podobnie jak katar czy gorączka. Niemniej w codziennym języku termin ten jest powszechnie używany. Potocznie mówi się przecież, że ktoś choruje na katar, a nie zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane zakażeniem wirusowym. Operując zatem terminem "moczenie" należy pamiętać, że jest to objaw licznych zaburzeń czynnościowych, anatomicznych lub zakażeń w obrębie układu moczowego, a nie rozpoznanie konkretnej jednostki chorobowej.
Moczeniem nocnym określane jest popuszczanie moczu w ciągu nocy u dziecka, które ukończyło 5 rok życia. Zgodnie z tą definicją moczenie się w nocy u 5-latka wymaga już diagnostyki i leczenia.
Dalej WięcejOstatnia aktualizacja: 21.08.2016.

   
    Rysunek 4.4